rickydaley
rickydaley rickydaley
  • 15-03-2022
  • Mathematics
contestada

You bought a notebook for $2 and 6 packs of crayons. If you spent a total of $26, how much was each pack of crayons? *

You bought a notebook for 2 and 6 packs of crayons If you spent a total of 26 how much was each pack of crayons class=

Respuesta :

ruthe1567 ruthe1567
  • 15-03-2022
$4

The notebook is $2
26-2=24

6 packs of crayons

24/6

4
Answer Link
shyamak123 shyamak123
  • 15-03-2022

Answer:

$4

Step-by-step explanation:

It was 4 dollars because you bought one notebook worth two dollars and six-packs of crayons. 26-2 is 24, and 6x4 is 24, so it is worth four dollars.

Answer Link

Otras preguntas

Widespread bombing of Vietnam by the United States led many South Vietnamese to join the National Liberation Front. a. True b. False
What were white Southerners who were willing to cooperate with the Republicans called?
Given the equation: 2Na + 2H2O → 2NaOH + H2 Which substance in this equation is a binary compound?
Most reactive non-metals in order?
Almost everyone agrees that the first English novel was Gulliver's Travels. True or false?
A tributary is a river that A. has a bank of less than 22 feet. B. is located in California. C. flows into another river or stream. D. is in the southeaster
_______ discovered that there were other galaxies besides the Milky Way. A. Albert Einstein B. Sir Isaac Newton C. Edwin Hubble D. Galilei Galileo
Which scenario portrays a round character
Which of the following animal pairs would you expect to have the most similar embryonic development? human and jellyfish horse and zebra polar bear and penguin
What is the population of purter rico?