mkreishan678 mkreishan678
  • 12-03-2022
  • Mathematics
contestada

The cost of manufacturing a single DVD is represented by: C(x) = 0.35x+ 1.75. What is the cost of manufacturing 12 DVDs?

Respuesta :

popmystar
popmystar popmystar
  • 12-03-2022

Answer:

£5.95

Step-by-step explanation:

To find the cost of 12 DVDs, let x = 12

C(12) = 0.35 x 12 + 1.75

C(12) = 4.2 + 1.75

C(12) = 5.95

Answer Link

Otras preguntas

Ensuring that enough money and credit are available to sustain economic growth without inflation is the primary mission of the __________.
Car A began a journey from a point at 9 am, traveling at 30 mph. At 10 am car B started traveling from the same point at 40 mph in the same direction as car A.
Which is not a taxonomic classification? A. phylum B. class C. organization D. genus
the sum of the least and greatest of three consecutive integers is 72. what are the three integers?
Why is planet Uranus considered a gas giant
In the United States, the Federal Reserve Board of Governors controls __________.
Amy and Stephanie were playing a number game. Amy picked a number and told Stephanie that if she added 7 to the number and multiplied the sum by 4, it would equ
What is three eighths times three
12:X = 26:221 ... How do u do proportions correctly ?? I don't get it. Help me Plz?
Lindsay paid $4.40 for 1 gallon of ice cream. At this rate what would 1 quart cost? What would 1 pint cost?