travinbrissett
travinbrissett travinbrissett
  • 11-03-2022
  • Mathematics
contestada

Kevin bought a package of 24 colored pencils for his art class. The package cost $23.28. how much did he pay for each pencil?

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 11-03-2022

Divide total price by number of pencils:


23.28 / 24 = $0.97 per pencil

Answer Link

Otras preguntas

bones will usually heal after they have been severely damaged so long as the cellular components of the endosteum and periosteum survive and there is a(n)
From the findings of robert rosenthal and lenore jacobson’s research, we can conclude that?
using the information of q1, what is the estimate of the sample average range based upon this limited sample?
Obierika is relaying the story of the Abame and the albino, what literary technique does Achebe use to create tension (or suspense)? OA. Imagery OB. Allusion OC
6 The pressure of 8.06 L of an ideal gas in a flexible container is decreased to one-third of its original pressure, and its absolute temperature is decreased b
what is the domain and range of {(3,2).(6,5),(9,9)}
What type of writing is the following example? A expository B persuasive C technical
can you do it? Find negative absolute value of negative three fifths. −3.5 negative three fifths three fifths 3.5
What are some of the ways that Einstein suggests the president deal with this information? Support your answer with textual evidence.
a nurse is assessing a client admitted with deep partial-thickness and full-thickness burns on the face, arms, and chest. which finding indicates a potential pr