dgadam2936 dgadam2936
  • 15-02-2022
  • Business
contestada

If Profit Per Unit = Sales Price - Cost of Goods Sold and I sell my candle for 2 points

$7.50 and it cost me 1.25 to make the candle, what is my Profit Per Unit?

$8.75

$6.50

$6.25

$5.00

Respuesta :

diannekim738
diannekim738 diannekim738
  • 24-02-2022

Answer:

$6.50

Explanation:

i think thats the answer of your question

Answer Link

Otras preguntas

Does the STARS rating help child care in Oklahoma? Why or why not?
???????????help me please
A sphere with radius of 17 m
A buffer hole refers to ______
Evaluate the definite integral: ∫(4 to 5) 10(x-4)(x²-8x+5)⁴ dx
What is the value of a bond that has a par value of $1,000, a coupon rate of 7.69 percent (paid annually), and that matures in 26 years? Assume a required rate
Why is the Valsalva maneuver performed?
Murach's PHP and mySQL: - When the user selects a customer, the View/Update Customer page should display the country in a drop-down list, and it should select t
histogram for 30 students that took exam 100 62 50 80 89 61 58 64 73 94 71 94 61 88 85 88 50 71 88 93 63 56 80 61 60 55 79 75 91 51
Which is NOT a purpose of using the Gram-stain in the diagnostic process? A)To confirm the identity of the pathogenic agent B)To determine what type of bacteria