dlewis26 dlewis26
  • 13-02-2022
  • Mathematics
contestada

3 pounds of apples cost $8.37 how much each pound

Respuesta :

kdu700
kdu700 kdu700
  • 13-02-2022

Answer:

$2.79 per pound of apple.

Step-by-step explanation:

[tex]\frac{3}{8.37}=\frac{1}{x}[/tex]

[tex]3x = 8.37[/tex]

[tex]x = 2.79[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

Which excerpt from Jamal’s poem best fulfills the assignment? And Unferth heard Beowulf’s story. And he sulked hearing all that glory. As Unferth listened to wh
Evaluate each expression. Express the result in scientific notation.
solve for x^3 = 1/8 (4 points)
Please help asap (half life)
case 7 Netflix’s 2020 Strategy for Battling Rivals in the Global Market for Streamed Video Subscribers ASSIGNMENT QUESTIONS 1. How strong are the competitive f
Which of the following below is a solution to y=x-2 (-2,2) (2,1) (-1,1) (3,1)
Why does Hobbes believe that power in a commonwealth should not be divided
The following statements are true. a. If a quadrilateral has four right angles, then it is a rectangle. b. If a quadrilateral is a square, then it has four righ
What molecule is the source of the oxygen that is released as a byproduct of photosynthesis?.
Omar Trujillo sells construction equipment. His commission is 15% of his total sales. What is his commission when he sells $2014.00work of construction equipmen