lasse lasse
  • 13-02-2022
  • Mathematics
contestada

Money of Rp. 24,000.00 can buy 3 kg of apples. If Anto buys apples with money
Rp. 40,000.00, how many kg of apples did he get?

Respuesta :

Dibssy
Dibssy Dibssy
  • 13-02-2022

Answer:

5 Kg of apples

Step-by-step explanation:

cost of apples per kg = 24000.00/3

=8000.00

amount of apples bought = 40000.00/8000.00

=5 Kg

He got 5kg of apples with Rp.40,000.00

Answer Link

Otras preguntas

_________ are responsible for the transport of substances down a concentration gradient during facilitated diffusion.
chef : entree :: composer : ________
Which fraction is equal to 1/4
a vendor sold 15 hotdogs during a football game .if the ratio of hotdogs to hamburgers sold was 3:2 how many hamburgers did he sell
What are the nine major plates of the lithosphere
How did religion influence government and daily life in Ancient Egypt?
Write a paragraph describing how music can effect concentration
Why doesn't a ball roll forever after being kicked at a soccer game!
Jing ya does not want to be late.  if he needs to get to school by 8:00 a.m. each day, what is the latest time he should get on the bus (assuming one is waitin
How does the Supremacy Clause affect US judges? A)The Supremacy Clause states that judges can amend state laws. B)The Supremacy Clause states that no judge can