roshandal20 roshandal20
  • 12-02-2022
  • Mathematics
contestada

2) ONE 200 - Gram bag of rice cost $8.12. How much does 1 kilogram of rice cost? (Note that 1000g = 1kg.)

Respuesta :

skytimex2012
skytimex2012 skytimex2012
  • 12-02-2022
1000 gram = 1 kilogram
If 200 gram = $8.12. 1, it means we can get 5 bags of such amount (1000/200 = 5)
Therefore, 1kg = $8.12 * 5 = $40.6
Answer Link

Otras preguntas

for each equation solve for x given
what value of x will make x^(2)=64 true
Write 5 complex molecules and name them
Pls, look at picture for the question.
The American government began rationing in order to - * Allow for safe transportation of American weapons to our allies Ensure soldiers had enough supplies for
Please help ASAP! The terminal side of an angle θ in standard position passes through the point (2,-5). calculate the values of the six trigonometric functions
Eager to flee the hustle and the bustle of San Francisco, Kelly sought the ________ of Morro Bay. What word goes in the blank?
Change sleep to abstract noun ​
What are some of the benefits of living in the digital age?
In square ABCD, diagonals AC and DB intersect at point E, m∠EBC=(3x+9y)°, and m∠EAB=(5x+5y)°. What are the values of x and y?