Seudónimo Seudónimo
  • 11-02-2022
  • Mathematics
contestada

HELP A store had apples on sale for $1.20 a pound. Joan spent $5.28 on apples. How many pounds did she buy?

Respuesta :

rajohnson5404 rajohnson5404
  • 11-02-2022

Answer:

4.4 and almost a half

Step-by-step explanation:

Because he can't but 5 because if he bought 5 it would be 6$

But 4 he can if you add taxes.

1.20 for 1

2.40 for 2

3.60 for 3

4.80 for 4

Answer Link

Otras preguntas

what is 46 2/3 of 28
Tonic-clonic seizures are also known as _______ events.
which of the following has the steepest graph: A. y= 1/2x + 3 B. y= 3x + 144 C. y= 7x + 16 D. y= 11x - 144
A mini-golf course is determining the par score for each of its holes. The dot plot shows the number of strokes required to place a ball in the ninth hole for a
Hier, Sophie _____ __________ à sept heures du matin. (partir)
Which statement is an opinion supported by a fact? A. Georgia O'Keeffe was an American painter who famously painted desert landscapes with animal skulls. B. Ge
In addition to protection against self-incrimination, the Fifth Amendment ensures that people have
What is the correct classification of 23x + 16?
For the sequence an=3n(n+1) what is the value of a10
What do canadians thing about health care?