larrybennettjr1972 larrybennettjr1972
  • 17-01-2022
  • Mathematics
contestada

John is. Making a 10 pound bag of trail mix. Chocolate costs $3.00 per pound and nuts $7.00 per pound and john has a budget of $5.80 per pound of trail mix, how many pounds should he use?

Respuesta :

michealgibsom michealgibsom
  • 17-01-2022

Answer:

2

Step-by-step explanation:

trust me bc im black:)

Answer Link

Otras preguntas

Describe two ways that road transportation improved in the early 1800s
why did the greeks establish colonies
Bill and ____ hiked to St. Mary Lake this weekend. A. Myself B. Anyone C. Him D. He
Solve for the x in the transversal
Who was the job of administering the reservation assigned to
Discuss briefly what does this test Nbt entail?
Which metal is most likely to form more than one kind of positively charged ion? sodium (Na) barium (Ba) nickel (Ni) magnesium (Mg)
what is the significance of key military tactics in ww2
a hippo weighs about 5,000 lb. Does the same hippo weigh more or less than 5,000 oz
The digits 1-5 are used for a set of locker codes. Suppose the digits cannot repeat. Find the number of possible two digit and three digit codes. Describe any p