cowboywithhats cowboywithhats
  • 16-01-2022
  • Mathematics
contestada

Tim's wholesale sells 350ml of syurp for $924 while jenny's wholesale sells 450ml of syurp for $1,152. Which wholesale offers a better price ? why?​

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 16-01-2022

Divide total cost by total ml for each one. The one with the lower price per ml is the better buy.

924/350 = $2.64 per ml

1152 / 450 = $2.56 per ml

Jenny's wholesale is the better buy because the price per ml is lower.

Answer Link

Otras preguntas

What is 63:28 reduced
What is a partially enclosed body of water that is formed where a river flows into an ocean
triangular trade 3 steps
what coins have a diameter with a 5 in the hundredths place
halving and doubling strategy 28 x 50
What is a product of 2 numbers
Is there enough information to be useful to my project? The question is associated with the evaluation of __________. A. intent B. objective reasoning C. covera
Which mechanism requires energy
Choose the MOST effective revision for the underlined part of the sentence. If no revision is necessary, choose "Leave it as is." We rise the flag in the mornin
Stan's bank account balance is less than negative $20.00 but greater than negative $21.00. What could Stan's account balance be?