Thisisagreatapp Thisisagreatapp
  • 13-01-2022
  • Mathematics
contestada

1) How much would you pay for a gallon of milk if you bought 5 gallons
of milk for $28?

Respuesta :

rubyyfranco
rubyyfranco rubyyfranco
  • 13-01-2022
You would pay $5.60

Explanation: You’re looking for the price of just ONE gallon. Since you bought 5 gallons for $28, then you would have to divide $28 by 5 and that’ll give you $5.60
Answer Link
smartie5563
smartie5563 smartie5563
  • 13-01-2022

5.60$

Step-by-step explanation:

28÷5=5.60 because it says how much would you pay if its 5 gallons for 28$

Answer Link

Otras preguntas

Find the mistake Cu(NO3)2(s) + CuO(s) → 2NO(g) + O3(g)
Some students attend school 180 out of 365 days a year. About what percentage of the year do they attend school?
How do I solve what is 2/3 of 90
How do I solve what is 2/3 of 90
How do fungi make people sick?
use wins in a sentence
Which type of memory is more likely to be forgotten?A. ImplicitB. ProceduralC. ExplicitD. Sourse
Cells that produce antibodies that help destroy the pathogens are called what
how do you work out and solve 12 = 4/5k
Some students attend school 180 out of 365 days a year. About what percentage of the year do they attend school?