getbrighterwithme
getbrighterwithme getbrighterwithme
  • 12-01-2022
  • Mathematics
contestada

At Hannaford, bananas cost $0.75 per pound. Maggie paid $3.15 for a bunch of bananas. How many pounds of bananas did she buy for that amount?

Respuesta :

stellagwynethguzman
stellagwynethguzman stellagwynethguzman
  • 12-01-2022

Answer:

4.2

Step-by-step explanation:

3.25÷0.75=4.2

brainliest pls if that helped

Answer Link

Otras preguntas

Describe two differences between Mendeleev's periodic table and the modern periodic table
Which sentence uses a verb that agrees with its subject? A. There is many breeds of dogs in the United States. B. In the center ring were four monkeys on bicycl
find the slope of 2x-9y=-36? please show steps thank you
Suppose that there are two types of tickets to a show: advance and same-day. The combined cost of one advance ticket and one same-day ticket is $35 . For one
Teresa is given the equatio, 10x + 5 = 80; where x represents the cost of one mini pizza. Find x.
which of the following best describes the Conservative Democrats in South Carolina during Reconstruction
find the slope of a line containing points (-2,8) and (5,3).
Which sentence is punctuated correctly? She is a beautiful, creative, humble woman. She, is a beautiful, creative, humble woman She, is a beautiful creative hum
Which statesman was best known for his ability to foster compromise? a)Stephen Douglas b)Henry Clay c)John C. Calhoun d)Andrew Jackson
What is one significant way transportation changed in the United States in the first half of the nineteenth century? a)Canals were built, primarily in the North