Seudónimo Seudónimo
  • 15-01-2017
  • Mathematics
contestada

Maria bought 1 2/5 pounds of lunch meat for $3.36.

How much would 2 3/4 pounds of lunch meat cost?

Respuesta :

pxg5022 pxg5022
  • 15-01-2017
1 2/5 = 3.36

So 2/5 is 0.4

1.4 = 3.36

Now we have to figure out 2 3/4

3/4 is 0.75


set up a proportion

1.4 = 3.36

2.75 = X

Let's Cross Multiply

1.4X = 9.24

X = 9.24/1.4

X = 6.6

So, it costs 6.6 dollars for 2 3/4 pounds of lunch meat.
Answer Link
Sophia264
Sophia264 Sophia264
  • 15-01-2017
 We know that 1 2/5 lbs = 1.4 (decimal). We also know that 2 3/4 = 2.75.

1.4 lbs costs $3.36.

Divide 2.75 by 1.4:

2.75 / 1.4 = 1.964 (rounded)

Multiply $3.36 by 1.964:

3.36 * 1.964 = 6.599

So, 2 3/4 lbs of meat would cost $6.60.

Answer Link

Otras preguntas

Please help me! This is my homework and I'm not good at math, so I'm afraid I'll get a really bad grade with my teacher. I have this worksheet called, "What do
What is 7x-3(5+x) I'm having trouble with this
Which of these factors contributed to the plight of rural farmers?
What is 7.45 as a mixed number in simplest form
What is a piggle in geometry
Simplify 1 over 2/3 =
What is the least common multiple of 70, 14, and 30
Why were banks one of the first institutions to feel the effects of the stock market crash?
how are the mayflower compact similar to the constitution?
What Roman leader am I? "I ruled over the powerful Eastern Empire and chose to move its capital to Byzantium. I was the first to establish an attitude of accept