samanthapapes798 samanthapapes798
  • 16-12-2021
  • History
contestada

Janica bought 32 kiwi fruit for $20. How many kiwi can janica buy if she has $4?

Respuesta :

munchkwn
munchkwn munchkwn
  • 16-12-2021
answer: 2 kiwis


we need to find the cost of each kiwi.

32/20 = 1.6
(to make sure: 1.6(20)= 32)

if u multiply 1.6(3) = 4.8, Janice will be short by 8¢. so it must be 2 kiwis.



Answer Link

Otras preguntas

is 2:12 6:24 a true ratio
1s22s22p63s23p64s23d104p65s24d105p5 what is the name of the element? bromine iodine tellurium xenon
is 4/5 greater or less than 2/5
what is the slope of the line described by the equation below? y - 9 = -2(x - 8) a. 9 b. 2 c. -9 d. -2
What is one of Edgar Allan Poe's lasting legacies?
The northern red-legged frog, or Rana aurora, is found along the western coast from British Columbia to Northern California. Their typical breeding season lasts
a marathon runner runs at 7.6mph in three and a half hours how many miles does he run?
A circular swimming pool has a radius of 15 ft. There is a path all around that pool that is three feet wide. What is the circumference of the outer edge of t
The Zapotec and Toltec civilizations both featured ball courts, pyramids, and palaces that show evidence of the influence of A. the Aztecs. B.the Mayans. C.t
Santos flipped a coin 300 times. The coin landed heads up 175 times. Find the ratio of heads to total number of coin flips. Express as a simplified ratio.