jordynbanaka
jordynbanaka jordynbanaka
  • 15-12-2021
  • Mathematics
contestada

PLEASE HELP ME ASAP find the unit rate per each ​

PLEASE HELP ME ASAP find the unit rate per each class=

Respuesta :

kbenhard kbenhard
  • 15-12-2021

unit rate always equals k=y per x            y/x                                          

Answer Link
mje459374
mje459374 mje459374
  • 15-12-2021

Answer:

Hello friend!

Step-by-step explanation:

What i did to get these answers is divide the total cost by the # of tickets

For lakers is 33! $33 dollars for 7 tix :)

forr knicks is 39! $39 dollars for 2 tix!

Sorry if im wrong :( Hope i helped ya

         

Answer Link

Otras preguntas

A) Is it possible to say that a wave pulse( waves packet) has one particular wavelength? B) How are wave packets built (mathematically speaking)?
What is percent encoding and why is it used?
What is the meaning of expository?​
How can you discover the audience, purpose, and topic of a reading assignment? of a writing assignment?
What problems did the victory of the French and Indian war bring to the colonists?
According to the Creative Curriculum model, the _____ sets the context for teaching and learning A. structure of the classroom B. children C. Centers used in
why were the people looking atArmando?​
How do the significant figures in a measurement affect the significant figures in a calculation?
Solve the differential equation t dy/dt + dy/dt = te ^y
The supply equation for an olive oil press is S(q) = 5q^2 + 1,000q + 100 where S(q) is the price in dollars at which q units are supplied. Find the quantity su