myla94
myla94 myla94
  • 14-12-2021
  • Mathematics
contestada

You have $6.72 to buy apples for an apple crisp recipe. Apples cost $0.96 each. Write and solve an inequality that represents the number of apples you can buy

Respuesta :

xoaaliii
xoaaliii xoaaliii
  • 14-12-2021
$.96a=$6.72 I believe
Answer Link

Otras preguntas

How are the literary works of Murasaki Shikibu and Sei Shonagon similar?
Match each theorist with the major tenet of his personality theory.
What is Solar system?​
Which best describes how the government enables government monopolies to exist? by issuing a patent by allowing natural monopolies to exist by creating and runn
After discovering that his wife has gone missing from the bicycle they were sharing, Mr. Harris returns "to where the road broke into four and seems unable to r
Find the zeros of the function p(x) = -9x^2 + 1
What is the final answer ?
Which layer of the sun is where plasma rises and sinks due to temperature differences?.
2) The following table presents the probability distribution of the number of vacations X taken last year for a randomly chosen family. Compute the mean u.x.
What was the first southern state to be readmitted to the union?.