Seudónimo Seudónimo
  • 12-01-2017
  • Mathematics
contestada

Kayla bought 16 bagels. She paid a total of $20. Write an equation to determine whether each bagel cost $1.50 or $1.25.

Respuesta :

bwoodxtearz bwoodxtearz
  • 12-01-2017
Equation:
16x = 20
**Solve the Equation**
16x/16 = 20/16
x = $1.25

Answer Link

Otras preguntas

of i have f in a class the get a 80 out of 80 on a test what will my final grade be​
Please give me the correct answer.Only answer if you're very good at English.Please don't put a link to a website.Tap the phrase that "it" refers to.​
PLZZZ HELP CHEMISTRY QUESTION DOWN BELOW IMAGE SHOWWN BELOW
PLEASE HELP!!! WILL MARK BRAINLIEST PLUS EXTRA POINTS To complete an observation the healthcare worker needs to think about the target of the observation To co
According to the nazis ,what was the role of women in society?
Why do you think the United States government was formed as a republic, rather than as a direct democracy? NOO LINKS PLSSSSSSSSSSSSSSSSSSS
The Olympic time for men's 400-m hurdles has been decreasing by about 0.09 seconds per year since 1930, when the record was 52 seconds. Predict what the time wi
Which virus was a widespread epidemic in 2014 and how was it spread from person to person?
If the sum of a number and six is doubled, the result is three less than the number. Find the number.
Simplify: -(14x)0y(-7)z