vpinkston6629
vpinkston6629 vpinkston6629
  • 13-12-2021
  • Mathematics
contestada

Broccoli costs $1.50 per pound at a store. How much money does 32 onces of broccoli cost

Respuesta :

clarch19
clarch19 clarch19
  • 13-12-2021

Answer:

$3.00

Step-by-step explanation:

1 pound = 16 ounces

2 pounds = 32 ounces

1.5 x 2 = 3

Answer Link

Otras preguntas

Katrin is making a poster for school elections. She draws a line 20.4 centimeters long across the poster board. She starts at one end of the line and makes a ma
What is the value of x? A.10.5 B.18.7 C.7.7 D.7.0
what is the central idea of these lines? a. the authors loved one will overcome physical death and summers eternal b. attraction, love, and mild summer days are
17 7/8 divided by 2 3/4
A sprinter runs 500 meters west in a straight line and then turns around and runs in the same straight line 300 meters east. What is the runner’s displacement?
an nfl linebacker can go from 0 m/s to 2.5 m/s in 2.5s. What is his acceleration?
Use the drop-down menus to match each function with the appropriate organelle. Moves proteins and other substances through the cell ribosomes endoplasmic reticu
3 questions, 20 points! Geometry questions :)
What is the answer for 3 liters
Margo draws a triangle. The lengths of the sides of the triangle are 8", 15" and 17". Margo uses the area of 3 squares to show that the triangle is a right tria