samiam75217 samiam75217
  • 11-11-2021
  • Mathematics
contestada

If 10 candy cost $35. How much candy can I buy with $20

Respuesta :

mesoaliice
mesoaliice mesoaliice
  • 11-11-2021

Answer:

6 candies

Step-by-step explanation:

(find unit rate, cost / quantity)

35/10 = 3.5

20/3.5 = = 5.7142857142857

candies cannot be in decimal so you must round to the nearest whole

Answer Link

Otras preguntas

trabajas / dónde / tú What order do these go in to form a question?
What caused governor newsom to sign a new law.
Evaluate: √−25 (3−4)+(2+5)
Which is one reason why this expression is equal to 0 -3.08+3.08/3.08•4.66
WILL GIVE BRAINLIEST! These steps are involved in the production of work by a four-stroke heat engine. Place the steps in the correct order. Piston moves up, co
Green house effect Green house : Drought: Catastrophe: Plz help
4. What is the angular elevation of Polaris in Buffalo NY?
A 3-gallon jug of water costs $19.68. What is the price per pint?
Find the area of a triangle bounded by the y-axis, the line f(x)=9−4/7x, and the line perpendicular to f(x) that passes through the origin. Area =
What are periods and how do they come in a women’s life