mya691442
mya691442 mya691442
  • 11-11-2021
  • Mathematics
contestada

If i can get 2 prego pasta sauce for $8 how much would it be for 1 prego pasta?

Respuesta :

kkarley kkarley
  • 11-11-2021

Answer: $4

Step-by-step explanation:

If you have 2 Prego pasta sauces at $8 and you only want half of that (1), you divide 8 by 2 to get 4. 1 pasta sauce equals $4

Answer Link
osmaa238307
osmaa238307 osmaa238307
  • 11-11-2021

Answer:

$4

Step-by-step explanation:

divide 8 by two

to find the price of one prego pasta divide the cost of your object  by the amount of objects

Answer Link

Otras preguntas

what percentage of the world's corn do US farmers supply?
When an invertebrate reaches the _____ stage, it most likely stops growing and can begin reproduction. beginning growth adult death
which statement best describes the equation caco3 2hcl → cacl2 co2 h2o?
Rick rents a car from a company that charges him $25 per day plus 10 cents per mile driven. Which expression can represent the amount he owed on a recent rental
What do you think is the best argument for and against each of these laws?
whats is the unit price for a piece of cheese if 1.24 lbs cost $11.25?
The function of a circuit breaker is to _____. stop a current that is flowing too fast reduce a current that is flowing too fast speed up a current that is flow
the magna carta was written due to what situation
What is 56 1/4% as a fraction in simplest form
The narrator in The Canterbury Tales, is portrayed as a. stern and judgmental. c. robust and merry. b. sophisticated and worldly. d. naive and observant.