jadafields28 jadafields28
  • 14-01-2015
  • Mathematics
contestada

if 2 pounds of strawberries cost $4.50 how much would 3 pounds cost?

Respuesta :

calculista
calculista calculista
  • 25-10-2018

we know that

[tex]2[/tex] pounds of strawberries cost [tex]\$4.50[/tex]

so

by proportion

Find the cost of  [tex]3[/tex] pounds of strawberries

[tex]\frac{4.50}{2} \frac{\$}{pounds} =\frac{x}{3} \frac{\$}{pounds}\\ \\x=(4.50*3)/2\\ \\x=\$6.75[/tex]

therefore

the answer is

[tex]\$6.75[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

Whats 87 less than the quotient of an unknown number and 43 is -75?
12 quarts equals 24 pints
Bacon’s Rebellion ended when _____. A.Jamestown burned to the ground B.Governor Berkeley gave in to the rebels’ demands C.the American Indians were pushed out o
What is 'Lord of the Flies' about? Thank you
based on the information in the graph which region's population will decrease in the next 40 years
Who encouraged early retirement?
Where did the settlement house movement begin? A.chicago B.the united states C.england D.new york
what is the real color of the grass ? is there a different scientific color ?
Explain the relationship between neglect and abuse
Four ways in which you can address each of the identified socio-economic factors of achievement of educational goals