At the store, 4oz of Brand A glue costs $1.48, while 5oz of Brand B glue costs $1.77. Which is the better buy, Brand A or Brand B glue

Respuesta :

Answer:

Brand B glue

Step-by-step explanation:

A = 1.48/4 = 0.37 cents per ounce

B = 1.77/5 = 0.354 cents per ounce

Otras preguntas