20 students are standing in a line to buy food at football game the first three students spend 24$ on food how much do thr first three stundents spend on food per person

Respuesta :

Answer:

The first 3 student spend $8 per person

Step-by-step explanation:

1. $24=3x (divide both sides by 3)

2. $8=x

Hopefully I understood the question correctly