zjsverycool
zjsverycool zjsverycool
  • 14-09-2021
  • Mathematics
contestada

Molly is painting her bedroom walls, and the paint costs $24 per gallon. How much does the paint cost per quart?
A. $3 per quart
B. $6 per quart
C. $48 per quart
D. $96 per quart

Respuesta :

versedjaygaming
versedjaygaming versedjaygaming
  • 15-09-2021
B. $6 per quart because 24/4 is 6 (4 quarts in one gallon)
Answer Link
kennychris kennychris
  • 15-09-2021
It will cost $6 per quart
Answer Link

Otras preguntas

halogens combine with most metals to form _ such as _
How many reindeer hooves are there (include Rudolph) ?
moving from coastal to interior regions of sub-saharan we discover that the dominant physical geographic feature is
Wendall and Sarah are taking road trips. Wendall travels for 15x miles per hour for x hours. Sarah travels for 6 more hours than Wendall at a speed that is 8 mi
What is the name of the cake traditionally eaten in Italy at Christmas
The spinner is spun 12 times It lands on blue 1 time what is the experimental probability of the spinner landing on blue?
After Joseph, Mary and Jesus left Bethlehem, they went to what country?
What is the GCF of 28 and 42? A. 2 B. 4 C. 7 D. 14 I think it is 14.
what is the result when 78 is increased by 9.5%?
how do u do: 8/11(n-10)=64