Braydenn1234
Braydenn1234 Braydenn1234
  • 14-09-2021
  • Mathematics
contestada

Mrs. Collins is buying pumpkin doughnuts for the 7th grade teachers. One pack is $2.99 for 24 doughnuts. Another pack is $5.00 for 40 doughnuts. Which is the better deal?

Respuesta :

chemistryfan63
chemistryfan63 chemistryfan63
  • 14-09-2021

Answer:

$5 for 40 donuts is the better deal

Step-by-step explanation:

24 / 2.99 = 8.03 $ / donut

40 / 5 = $8/ donut

8 < 8.03 so it is the better deal

Answer Link

Otras preguntas

Cost of a puppy: $348.88 Discount: 23%
11/12 - 3/4 in simplest form.
Please help if you actually know them. I will give extra points and brainliest to a real answer.
The best explanation for the presence of vestigial pelvis and femurs in some snake and whale species is
Can someone please help me with this.
11 A family has a monthly budget of $2,400. How much money is spent on transportation? ?/1 1. 40% is spent on housing. 2. 25% is spent on food. 3. 5% is spent o
Tell if the Ratio is Part-to-part or part-to-whole 4 apples to 3 oranges
1 of 5A = 3(a+b)hWork out A if a = 6,b= 4 and h = 5 .A=​
1.The __________________________ nervous system consists of the brain and spinal cord.
Who was the first African-American mayor of Atlanta? Benjamin Mays O Maynard Jackson Herman Talmadge Martin Luther King Jr.