KamikaZPanda
KamikaZPanda KamikaZPanda
  • 14-12-2016
  • Mathematics
contestada

FRUIT

The price of 2 pears and 6 apples is $14. The price of 3 pears and 9 apples is $21. Can you determine the unit prices for pears and apples?

SHOW ALL WORK☺

Respuesta :

Apocrophon
Apocrophon Apocrophon
  • 14-12-2016
2p+6a=$14
3p+9a=$21

3p+9a=21
Subtract 9a
3p=21-9a
divide all by 3
p=7-3a
plug it into start equations

2p+6a=14
2(7-3a)+6a=14
14-6a....+6a=14

this zeroes out...
Answer Link

Otras preguntas

Write an expression to match the words: Marilyn has 8 pears. She eats 2 pears.
The total length of four blue banners and five yellow banners is 49 m. The total length of two blue banners and one yellow banner is 17 m. All banners of the sa
A boat is rowed at 8 km/hr directly across a river that flows at 6 km/hr. What is the resultant speed?
What is the most commercially successful holiday in the year?
Tim grows flowers from seeds but not all of his seeds start to grow. He has found that for every 100 seeds he plants, only about 75 start to grow. last year tim
What is the correct order of states of matter that have the slowest moving particles to the fastest moving particles?
To enter or leave  cell, substances must pass through
15% of what number is 6.75
x-y=w Make X the subject of the formula
What is 6,346,786 rounded to the nearest hundred thousand