jagr3 jagr3
  • 15-07-2021
  • Mathematics
contestada

3 beams and a $14 saw came to $38. How much
did each beam cost?

How much did Each beam cost $?

Respuesta :

dingsiyang07 dingsiyang07
  • 15-07-2021

Answer:

8 dollars

Step-by-step explanation:

38-14 =24

Since there are 3 beams, 24/3 = 8

Answer Link

Otras preguntas

Terrance earns $3.00 and every night he works he earns a flat rate of $25. If Terrance need to earn at least $75 per night write an inequality which could be so
Which is the following statements is NOT true?
can someone please help me, i don't know any of these. ​
Need help on this please
Which of these statements best describes the relationship between elements, compounds, and pure substances? (2 points) Pure substances can be divided into two
Why is recording data an important part of any expertimental procedurer
The driving force behind the change in business organizations is the change in consumer expectations
liquids generally cannot be compressed as much as gases,making liquids ideal in hydraulic systems true or false ​
An organism's body is constructed using the information contained in A. Proteins. B. Genes. C. Inherited traits. D. Memory.
What is the answer? All I know is that the answer has to be a decimal and fraction.