Seudónimo Seudónimo
  • 13-12-2016
  • Mathematics
contestada

Kori spent $46.20 on 12 gallons of gasoline. What was the price per gallon?

Respuesta :

Alab
Alab Alab
  • 13-12-2016
This is a simple division problem to find money per gallon. The simple equation is just $46.20 / 12, in which the answer would be $3.85 per gallon
Answer Link

Otras preguntas

What did the homestead strike show
SM Machine Shop is considering a four-year project to improve its production efficiency. Buying a new machine press for $435,000 is estimated to result in $164,
for the primitive yo-yo in fig, to find the downward acceleration of the cylinder and the tension in the string. you can take the toy as solid cylinder and icm=
How can I convince a friend to invest in a good manner
a country’s population is 1995 was 228 million. In 2001 it was 230 million. Estimate the population in 2010 using the exponential growth formula. round your ans
introductions of debate​
What are Cell Adhesion Molecules?
The author uses the sentence "One black ox, with a white cravat on,—who even had to my awakened conscience something of a judicial air" to suggest that
EXERCISE A. True or false? 1. A table is used to create data in the form of rows and columns. 2. Delete Row in the Insert tab helps to create tables. 3. When yo
what is the Inequality connecting 2 and -3