Seudónimo Seudónimo
  • 11-12-2016
  • Mathematics
contestada

At store 1 I can buy 36oz of baby formula for $26.62,and at store 2 I can buy 28oz of baby formula for $22.42. Which one is the better buy and by how much

Respuesta :

Beanbag12 Beanbag12
  • 11-12-2016
There is a 8oz difference, and a $4.20 difference, causing store 1 to be the better deal
Answer Link

Otras preguntas

What is the primary reason for the institution of slavery?
What are the 5 levels of social class system in uk
pls how to solve this problem. help would be appreciated ​
Solve.4 Alberto is saving money to buy a pair of shoes that cost$58. He has already saved $32. He still needs to saved dollars.a. Write an equation so that one
why is ancient egypt the first civilization​
Changing the number of _would change an atom into an atom of a different element.
why is ancient egypt the first civilization​
Select two ratios that are equivalent to 6:10.
What is the answer to this problem 0.05n+0.10(2n)=9.25
Find two consecutive odd integers if twice the larger increased by the smaller equals 85