22joshuam
22joshuam 22joshuam
  • 14-06-2021
  • Mathematics
contestada

2) Cereal cost $7 / box. How many boxes
did Huong buy if she spent $21?

Respuesta :

Janissep09 Janissep09
  • 14-06-2021
Answer:3 boxes.
Explanation: $21 / $7=3 boxes
Answer Link
buchnerelijah
buchnerelijah buchnerelijah
  • 14-06-2021
3 boxes 7X3=21 so there is your answer
Answer Link

Otras preguntas

What is the slope of the line?
Is "how many roller coasters has Jack ridden?" a statistical question?
Why are courts often involved in cases concerning eminent domain?​
Is this right? The side with larger angle will be longer , see picture.
In the Dred Scott case, what was the Supreme Court's ruling? the Missouri Compromise was constitutional and should continue to be enforced Dred Scott would rem
When writing a book review , what should you not include in the summary
If a bag of pennies weighs 5.1 kilograms. Each penny weighs 2.5grams . About how much penny’s are in the bag A.20 B.200 C.2,000 D.20,000
Which scenario shows a division of labor?
What example would most likely be considered satirical
Answer check? 15 points. Charlie solved an equation, as shown below: Step 1: 5x = 30 Step 2: x = 30 – 5 Step 3: x = 25 Part A: Is Charlie's solution correct or