gnarlyfanofjelly gnarlyfanofjelly
  • 13-06-2021
  • Mathematics
contestada

The cost of 120 PSP is Dh 15000. Find the cost of one PSP

Respuesta :

reinhard10158
reinhard10158 reinhard10158
  • 13-06-2021

Answer:

125

Step-by-step explanation:

120 units cost 15000.

so, 1 unit is then the 120th part of the total costs.

price of 1 unit = 15000/120 = 1500/12 = 125

Answer Link

Otras preguntas

Which statement best describes the relationship between Franklin and Eleanor Roosevelt? A. He paid little attention to her suggestions and generally disregarded
24 1/4 - 15 1/2 I really need help with this
how do you say, but I don't care how much it hurts, in Spanish?
Which sentence does not contain any errors in the use of italics or quotation marks? A. The world's most famous painted portrait may be Leonardo da Vinci's "Mo
Which is a good comparison of the estimated sum and the actual sum of 7 7/8 + 2 2/11?
which statement best describes a result of industrialization in the United States during the mid-nineteenth century?
Which description of Aristide Boucicaut is correct? A. He was an author whose novels showed that human beings are shaped by their environment. B. He was a trave
15. If one apartment requires 36 square yards of carpeting, how many square yards of carpeting do 25 identical apartments require? A. 936 square yards B. 900 sq
4v over 27 equals to 16
If a person introduced a predator animal to an ecosystem where it did not naturally belong, what would probably happen? The ecosystem would become more diverse.