rosythekawiifox rosythekawiifox
  • 12-05-2021
  • Mathematics
contestada

A pack of 4 chocolate bars costs £1.20
What is the price per unit?



what is it?

Respuesta :

johnangelpro
johnangelpro johnangelpro
  • 12-05-2021

Answer:

0.30 you divided the total by the number of units which is 4

Answer Link
VirαtKσhli
VirαtKσhli VirαtKσhli
  • 12-05-2021

Answer:

£ 0.3

Step-by-step explanation:

Given that , a pack of 4 chocolates costs £1.20. We need to find cost of one chocolate .

  • We can simply use Unitary Method here ,as ,

=> 4 chocolates costs £1.20 .

=> 1 chocolate will cost £1.20/4 = £ 0.3

Hence the cost of unit is £ 0.3

Answer Link

Otras preguntas

Select the pronoun that best completes the sentence. _____ can be a volunteer! A. Everyone B. Those C. That D. Who
What is $5.40 divide but 3/4
what is 0.9 as a fraction in simplest form
how can I show how numbers are related to each other
Is it possible to draw three points that are noncoplanar
does anyone have a sentence for slave codes
What method of assimilation did settlers use to target Native American youths?
2x+6=6-3(x-1) solve the equation using the properties of algebra
Decimals greater than 7.0 but less than 13.0 use an interval of 0.6 between each pair of decimals
what do we call an economy that is both partly command and partly market