latoyarobinson27
latoyarobinson27 latoyarobinson27
  • 14-04-2021
  • Mathematics
contestada

Six pounds of strawberries cost $11.94. Determine the unit rate and use it to find the price of eight pounds of strawberries.

Respuesta :

AmethystWizard3
AmethystWizard3 AmethystWizard3
  • 14-04-2021

Answer:

The unit rate is $1.99. The price of eight pounds of strawberry $15.92.

Step-by-step explanation:

To find the unit price, you divide $11.94 by 6 and you get $1.99. For eight pounds, multiply $1.99 with 8 and you get $15.92.

Answer Link
youngamos19
youngamos19 youngamos19
  • 14-04-2021

Answer:

$15.92

Step-by-step explanation:

First find the price of one pound. 11.94÷6=1.99 Once you find the price of 1 pound. You multiply the price of one pound 8 times. 1.99×8=15.92 Hope it helps!

Answer Link

Otras preguntas

Why do criminal laws set both minimum and maximum sentence is for crimes?
Based on this information, what is their gross income for six months? Roderick
What controls sweat glands?
which equation demonstrates the distributive property?
Find the circumference of 20yd
The root and shoot systems in plants work together to form a more complex organization known as -
Almost half of the acid precipitation that falls in southeastern Canada results from pollution produced in _________________________.
how was family life different for spartans and athenians
Read the excerpt from Story of My Life by Helen Keller. One day, while I was playing with my new doll, Miss Sullivan put my big rag doll into my lap also, spel
¿Cierto o falso? La Merced Church has one of the most famous floats in the Semana Santa parades. True False