kleonshabani2027 kleonshabani2027
  • 14-04-2021
  • Mathematics
contestada

you bought a magazine for 6 dollars and three candy bars you spend a total of 12 dollars how much did each candy cost?

Plssss help

Respuesta :

ariandwiki07 ariandwiki07
  • 14-04-2021

Answer:

$2

Step-by-step explanation:

step 1: 12-6=6

Step2: 6 divided by 3

Answer Link

Otras preguntas

What are the length and width of a rectangle if the length is 10 meters longer than the width and the area is 56 square meters?
Nature without check with original energy
What’s the mode of data set 23,95,100,23,100,100
What is the graph of f(x)=x^2-2x+3
Brenda is cooking couscous. The recipe says she requires 480 grams of couscous for 4 people. How many will she need for 14?
if the standard deviation of data values in a sample is 17, what is the varience of the data values
How many solutions does the following equation have? -2z+10+7z=16z+7
When you aggregate your data, you need to remember A. you'll use this data to help parents understand your work. B. everyone should end up looking sim
The visible spectrum refers to the portion of the electromagnetic spectrum that we ________.
Cross-training shoes are best for use in? A. group exercise classes B. tennis matches C. soccer games