smithq9664
smithq9664 smithq9664
  • 14-04-2021
  • Mathematics
contestada

Amie had $22 to spend on school supplies. After buying 8 pens, she had $10 left. How much did each pen cost?

Respuesta :

brenbren35155 brenbren35155
  • 14-04-2021
22-8x = 10
-8x = -12
x = 1.5
Answer Link
Аноним Аноним
  • 14-04-2021

Answer:

Each pen cost about $1.50

Step-by-step explanation:

My math is most likely wrong but I first did 22-10 and 12. Then I did 12 divided by 8 and got 1.50. Hope this helps :)

Answer Link

Otras preguntas

What is the average life span of a human
What provides access to the internet;may also be internal
Need simplified please
El gerente de la Tienda de Muebles de Jessica está tratando de averiguar cuánto cobrar por un sillón que acaba de llegar. El sillón se compró a un precio de may
In PQR, the measure of
Choose any one possible energy alternative other than solar that will insure the betterment of the country, at the the same time, protect the nature environment
The gauge pressure in a car tyre is 300 kPa at 20°C. After moving at high speed, the tyre has heated p and its pressure is 330 kPa. What is the temperature of a
Match the term with the definition. delicioso -a desear pedir (e-ie) el plato principal de plato principal el postre de postre rico -a
Where was lincon Born​
can someone finish the whole thing ??