amandacongdon819 amandacongdon819
  • 14-04-2021
  • Mathematics
contestada

A soft drink costs $1.65 and each refill for the drink costs $0.95. If you have $4.50, how many refills can you purchase?

Respuesta :

leilanibraden
leilanibraden leilanibraden
  • 14-04-2021

Answer: 3 refills

Step-by-step explanation:

$1.65 + 0.95 + 0.95 + 0.95 = $4.50

Answer Link

Otras preguntas

What are the most common elements found on a canyon wall?
In the reaction 2Mg (s) + O2 (g) + 2H2O (l) → 2Mg2+ (aq) + 4OH– (aq), which substance is reduced? A. Mg B. O C. H2O D. OH E. None of the Above (This is not a r
If you walk 1.4 km north and then 4.8 km east, what are the magnitude and direction of your resultant displacement? A. magnitude: 5 km; direction: 73.7 degrees
william sold 5 oven toasters and 3 rice cookers for 500$.if a rice cooker cost 20$ less than an oven toaster,find the cost of a rice cooker
10 PTS! A shoe gains 8.4 x 10²⁷ electrons from a carpetFind the amount of charge required by the shoe and explain how you got your answer.
solve 4(a+4)-2=34[tex]4(a + 4) - 2 = 34[/tex]
What is the value of x? 4x=5x–12 Enter your answer in the box. x =
What are two ways interpretation of history have changed?
A foreign policy fail that president carter achieved was ?
Shawntae arrived home at night and upon entering the house, her boyfriend jumped out from behind the door to scare her. she immediately reacted by screaming and