4tj7urf8cy 4tj7urf8cy
  • 14-04-2021
  • Mathematics
contestada

An office supply store sells pencils individually or by the case. Pencils purchased individually cost $0.97 each. One case of forty pencils costs $37.20.
If purchased in a case, the average cost per pencil is

Respuesta :

devyforner devyforner
  • 14-04-2021

Answer:

$00.90

Step-by-step explanation:

If you dive the total cost of the case, $37.20, by the total number of pencils, 40, that's the answer you get.

Answer Link

Otras preguntas

Find the pair of words that has the same kind of relationship as the numbered pair. automaton : robot :: A. homicide : man B. genesis : ancestor C. autocrat
what is 3.05 rounded to the nearest tenths
which idea had major influence on the authors of the articles of confederation
What is thirty four and twelve hundredths in standard form?
0.6 divide 0.0024 plz answer
Find the area of a triangle with a base of 10mm and a height of 8mm
What does Mesoamerica mean? A. Native America B. Middle America C. American civilizations D. Mexican cultures
how do you write the algebraic expression 7w in word phrase
What is the prime factorization of 81
Why did the Egyptians mummify bodies? a. They wanted to keep the dead near them. b. They worshipped their dead ancestors. c. They believed humans would need