ineedanswershaha ineedanswershaha
  • 13-04-2021
  • Mathematics
contestada

Mrs. James selected 4 3/4
pounds of grapes. The grapes
cost $2.50 per pound. How
much will Mrs. James pay for
the grapes?
A) $7.25
B) $11.88
C) $10.75
D) $16.50

PLEASE HELP

Respuesta :

faylilly
faylilly faylilly
  • 13-04-2021

Answer:

4 3/4*2.50

19/4*2.50

=B] $11.88

Step-by-step explanation:

Answer Link
till3005holdup
till3005holdup till3005holdup
  • 13-04-2021

Answer:

B. $11.88

Step-by-step explanation:

4 · 2.50 = $10

3/4 · 2.50/1 = about $1.88

10 + 1.88 = $11.88

Answer Link

Otras preguntas

Are these the right answers? Please help!
Complete with the correct subject pronoun: ________ cantamos bien. Question 13 options: Ellos Nosotros Ustedes Vosotros
Round 8,088 to the nearest thousand
What structures are found in plant cells that are not found in animal cells?
The field of vision of this microscope is brightly illustrated and used for most microscopic work.
Does this graph show a function? Explain how you know.
i have to come up with a essay about life what would i write about???????????
you have $0.8 in your backpack in dimes and quarters let x represent the number of dimes and y represent the number of quarters. A. Write an equation in standar
Please help !!!!!!!!!!
What advances did the Romans make in engineering