tresornishimwe2 tresornishimwe2
  • 13-04-2021
  • Mathematics
contestada

Apples cost $1.99 per pound.

How much do 3.25 pounds of apples cost?

Respuesta :

rachaelhairston rachaelhairston
  • 14-04-2021

Answer:

$6.47

Step-by-step explanation:

set up a ratio

[tex]\frac{1.99}{1} =\frac{x}{3.25}[/tex]

cross multiply

6.47=x

Answer Link

Otras preguntas

2. A plant biologist wants to test the effectiveness of a plant hormone on a certain plant species. She uses 3 seeds from the same plant to start her experiment
PLEASE IM STUGGLING!! ASAP A dog photographer earns $___ for each photo he provides. He had to pay $___ for supplies. Part A: Rewrite the description by filling
2/5 y 6/15 son equivalentes?
Which pair of words has one bone each from the axial and appendicular skeletons? Question 21 options: hyoid; cranium femur; tibia foramen; ramus patella; sternu
a ball swings counterclockwise in a vertical circle at the end of a rope 1.44 m long. when the ball is 37.4° past the lowest point on its way up, its total acce
the fact that taxpayers can deduct the amount they paid in interest on a home mortgage from the income they report on their tax returns is an example of a(n)
Solve for z. z² = 0.64
hi can someone help me pls problem: Chen's family takes an eight-day trip on there bicycles. the table shows their rate of travel total Time Traveled 2 4 6 8 to
what is your personal analysis about the 100 days of President Bongbong Marcos as the President of the Republic of the Philippines?
2. Write in standard form: one hundred dollars and fourteen cents 1