beyoncetilbanie1
beyoncetilbanie1 beyoncetilbanie1
  • 15-03-2021
  • Mathematics
contestada

Nikki has $10 to buy snacks. She buys 2 candy bars that are $0.79 each, and she buys a pa
cookies that cost $3.89. How much did she spend in all on snacks?

Respuesta :

ThanThanatosHadez
ThanThanatosHadez ThanThanatosHadez
  • 15-03-2021

Answer:

$5.47

Step-by-step explanation:

You multiply 2 by 0.79. Then you add that result (1.58) to 3.89 and you get your answer.

Answer Link

Otras preguntas

does anybody know this geometry? (teacher never helped at all)
What is the area of the triangle
Which of the following identifies an effect of the Battle of Chancellorsville?
Juanita begins to factor an expression as shown. x2+3x−18=(x+)(x−) What numbers should be placed in the boxes from left to right?
x is directly proportional to y and inversely proportional to z. if x= 1/2 when y = 3/4 and z=2/3, find x when y= 7/8 and z = 7/9
What happens when you rub acetate paper with a glass rod?
The seventh grade wants to break last year's record of 78 coats collected for the annual clothing drive. They have already collected 13 coats. Part A Write and
Will mark Brainliest Match the example to the term. 1 . simile comparison using like or as 2 . salutation Reading a book is delightful. 3 . infinitive
¿Cuál es el artículo más apropiado? _____planeta es de nosotros. A. La B. El C. Los D. Las
13. What's the fraction 18 /24 reduced to its lowest terms?