aaroncabrera1192apac aaroncabrera1192apac
  • 15-03-2021
  • Mathematics
contestada

Cashews cost $1.74 per pound. Walnuts cost $1.92 per pound. How much will 3 1/3 pounds of cashews and 2 5/9 pounds of walnuts cost in all

Respuesta :

gilaco29
gilaco29 gilaco29
  • 15-03-2021

Answer:

Im not sure about my answer but um 11.59 maybe ? sorry if i'm wrong...

Step-by-step explanation:

1.74 x 3= 5.22                     1.74 / 3 = 0.58                    6.96 + 0.58 = 7.54

1.92 x 2= 3.84                     1.92 / 9 = 0.21                     3.84 + 0.21 =4.05

                                        7.54 + 4.05 = 11.59

                                         

Answer Link

Otras preguntas

Who did the soviets battle in the mountains of afghanistan?
What is the value of 13/20
A board 6 1 8 feet in length is shortened by having 2 1 12 feet cut off one end. the length of the shortened board is
How is full employment to related to the unemployment rate? **this is for economics**
fractional notation for 79 1/9
What does "Sages disent seulement fools rush en, mais je ne peux m’empêcher de tomber en amour avec vous." mean?
How did the united states react when u.s. troops were attacked in somalia?
What does the latin term bicameral mean? a. two chambers b. one camera c. one chamber d. two cameras user: which 1965 act prohibited election practices that
i need help on number 2
The perimeter of regular octagon shaped swimming pool is 42 feet. What is the length of each side of the pool? a. 5 feet c. 5 feet 2 inches b. 5 feet 3 inches d