hannah50300 hannah50300
  • 13-03-2021
  • Mathematics
contestada

you can buy 5 pounds of grapes for $9.95. WRITE a proportion that gives the cost C if you buy 4 pounds of grapes.​

Respuesta :

swagorl swagorl
  • 13-03-2021
$9.95 / 5 grapes = C / 4 grapes or 9.95:5 and C:4
Answer Link

Otras preguntas

what is the difference between the llama and the alpaca?
If a small meteor went toward the moons surface , and one the same size went towards earths surface, which would actually reach the surface and why ?
Identify one specific historical example of a similarity between the byzantine empire and the greek city-states
While experimenting with acid-base reactions, a student mixes lithium hydroxide (LIOH) and hydrofluoric acid (HF) together. The products of the reaction are and
Compare post-World War I Europe to the demise of ancient great empires. Recall characteristics of the Roman Empire. Consider the mindset of Europeans up until W
How often would a peasant bath each year
find the value of x and y in the triangles below
The term tone is used to describe an author's
. Sarah drove 77 miles on 3.6 gallons of gas. If her car holds 15 gallons of gas, which proportion would she use to find out how far she can drive her car on a
1. 350 is 70% of what number? (1 point) a 500 b 420 c 245 d 280 2. What percent of 64 is 24? (1 point) a.267% b.62.5% c.40% d.37.5% 3. What percent of $