kendrawagg14
kendrawagg14 kendrawagg14
  • 13-03-2021
  • Mathematics
contestada

at 4.7 cent per pound of rice, how much does 10.5 pounds cost

Respuesta :

ellejohnson
ellejohnson ellejohnson
  • 13-03-2021

to calculate the price per pound, the total price is divided by the weight in pounds. for example, if 3 pounds of apples cost $5, then $5 is divided by 3 to arrive at the price per pound of $1.67.

4.7 = 1 cent

10.5 = 3 cents

Answer Link

Otras preguntas

Between x = 2 and x = 3, which function has the smallest average rate of change?the options are:A)y = 6^(x-1)B)y = 7^(x-2)C)y = 4^(x + 1)D)y = 4^(x - 1)
An individual who is bilingual is able to speak two different languages. true or false.
Which of the following tags contains metadata about the webpage?
zack bought a coat for $69.78. He paid with a $100 bill and received $26.73 in change. How much was the sales tax?
Misha's test score decreased from 80% to 60%. What was the approximate percent decrease of Misha's test score?
Which headline is the best example of a fact?
Bologna is on sale for $2 per pound and ham is on sale for $3 per pound. To supply my deli, I purchased 100 total pounds of bologna and ham and paid $266. How m
please someone help me with this question
the early settlements and colonies and the reasons they were established
i need to find the distance between these two points: (-6, -1) & (18, -8). sorry for the lines in the pic from the pic screen. thanks!