spencershardonay2004 spencershardonay2004
  • 12-03-2021
  • Mathematics
contestada

9.
Mia buys 3kg of sweets for £11.40
She sells the sweets for 53p per 100 grams.
How much profit does Mia make per kilogram?

Respuesta :

konekokittenndchanne konekokittenndchanne
  • 12-03-2021

Answer: None

Step-by-step explanation: because she eats too much

Answer Link
freyajjardine
freyajjardine freyajjardine
  • 12-03-2021

Step-by-step explanation:

100 grams cost her 38p

15p cheaper then what she sold it as

that's 150p per killiogram

or £1.50

Answer Link

Otras preguntas

Doughnuts cost $3.45 for a dozen at Store A, and cost $2.40 for 8 at Store B. Which store has a cheaper cost per doughnut? i need explains :)
PLEAAE HELP QUICKDraw a correct model for the addition problem -3+4.
what two states are not part of the continental us
75% of students is blank of 20 students
PLZZZ IF YALL KNOW HOW TO DO THIS HELP ME!!!
Last year, Ramon opened a smoothle stand at the mall. When the stand first opened, he only sold 12-ounce smoothles and charged $3.69 per smoothle. Recently, he
Bidmass Working out brackets
How did World War I affect workers' rights?
find the solution to the system of equations y=2x+3 y=-x
Please help!!!!!!!!!!!!!!!!!!