AliCraftTheGamer
AliCraftTheGamer AliCraftTheGamer
  • 15-11-2016
  • Mathematics
contestada

Snacks For Less sells one pound of peanuts for $3.57. Economy Nuts sells one pound for $3.52. At which store do peanuts cost less?

Respuesta :

hamiltonfan
hamiltonfan hamiltonfan
  • 15-11-2016
Economy nuts has the lowest price
Answer Link
andres2003
andres2003 andres2003
  • 15-11-2016
Snacks For Less: $3.57
Economy Nuts: $3.52

Economy Nuts is cheaper by 5¢.
Answer Link

Otras preguntas

How many solutions does the equation 5x + 3x − 4 = 10 have
EFG and ∠GFH are a linear​ pair, m∠EFG 3n+23​, and m∠GFH 4n+17. What are m∠EFG and m∠​GFH?
Which of the following elements should be placed on the backside of a word card? A. definition B. pronunciation C. sample sentence D. word
A jewelry store buys small boxes in which to wrap items that they sell. The diagram below shows one of the boxes. Find the lateral area and the surface area of
Complex molecules are formed by the bond formation between monomers . Which process is being referred to in this statement? A.) Monomerization . b.)Polymerizat
Discuss a time when you made an impulsive decision. What was the decision? Why did you make your decision impulsively? What were the consequences of the decisio
Which is usually the best way to present or communicate inferred data? A. in a bar graph B. in a data table C. in a simple diagram D. in a written p
a = v/t. Solve for t
The urban migration trend has stopped worldwide. True or False.
Need help Why does a human brain remember only some stuff. For example I can only remember bad stuff Please help