nicole0408 nicole0408
  • 11-03-2021
  • Mathematics
contestada

An apple cost Php x per piece. How many will 3 dozen cost?

A. Php 3x
B. Php 12x
C. Php 24x
D. Php 36x​

Respuesta :

rubylexilee rubylexilee
  • 11-03-2021
D.Php 36x because 1 dozen is = 12 pieces so if there’s 3 dozen of apple it would be 12 x 3 the answer which is 36
Answer Link

Otras preguntas

if a wheel with a diameter of 30 inches spins at a rate of 40 revolutions per minute, find the approximate linear velocity in miles per hour. use pi. 3.14 deter
what will eventually happen as the earth's core cools down down over billions of year?
What is a dynasty? a. a series of rulers chosen by the people of a country b. a ruling family that remains in power for many years c. a system of government
which of the following is accurate in describing the placement and classification of iodine? a. iodine is located in period 5, group 17 and is classified as a n
Mad Hatter Publishing specializes in genre fiction for young adults. A popular mystery author has just completed the final book in a trilogy. Currently, product
Which of the following is true in regard to a charged atom?
The primary unit of length in the metric system is the: kilometer meter millimeter centimeter
What is the difference between movement and rhythe
the work of a student to solve a set of equations is shown: equation a: y = 15 − 2z equation b: 2y = 3 − 4z step 1: −2(y) = −2(15 − 2z) [equation a is multiplie
Which plot element features the conflicts and challenges encountered by characters in a narrative? Exposition Rising Action Climax Resolution