Seudónimo Seudónimo
  • 14-11-2016
  • Mathematics
contestada

Three coffees and two muffins cost a total of 7 dollars. Two coffees and four muffins cost 8 dollars. What is the individual price for a single coffee and a single muffin?

Respuesta :

brandongilliam
brandongilliam brandongilliam
  • 14-11-2016
When you solve it, you get one coffee costs $1.50 and one muffin costs $1.25
If you meant like together then it would be $2.75, but I'm not sure if that's what you mean
Answer Link

Otras preguntas

What are three most common types of land forms in Washington
There are 15 black mice in a cage. The ratio of all mice to black mice is 5:1. How many mice are in a cage?
The northern shore of long Island is built of mounds of glacial till that north shore beaches are rocky with steep bluffs. The south shore is very different. Mo
What is (2x-3) squared?
what is 39/50 in a percent
i dont get what evaluate 11.4n when n=5,n=6.5,and n=10.Please help
what is 35 5/7 multiplied by 3.14 or multiplied by 22/7
what is one reason that the offspring resulting from breeding the sheep with an unrelated sheep would not all be the same
I am a number less than 3,000.when you divide me by 32,my remainder is 30.when you divide me by 58   ,my remainder is 44.What number am I?
In 8/100 what is the percent