jaimemitchell jaimemitchell
  • 13-11-2016
  • Mathematics
contestada

apples cost .65 each and oranges cost .85 each. If I spend $8.80 on apples and oranges, how many pieces of fruit did I buy all together?

Respuesta :

master81
master81 master81
  • 13-11-2016
65x7=4.55+(85x5)=8.80
Answer Link
tasha53 tasha53
  • 13-11-2016
you brought 12 fruit all together

.65*7= 4.55 for the apples and .85*5=4.25 for the oranges which gives u a total of 8.80
Answer Link

Otras preguntas

FreshDirect’s three tier model does what
The actual level of childbearing for an individual or a population is known as what?
Can someone help me with this math problem? It's dealing with Exponential Functions and Graphs. Please view the attachment for more information. #5
The table shows the relation between the results of a test, a liver scan, and the correct diagnosis (based on autopsy, biopsy, or surgical inspection). Relation
The first entry you express how you felt before the game​
Use the statements and truth table to determine which statements are equivalent. p: It is a bagel. q: It has cream cheese on it. p q ~p ~q p → q ~q → ~p q →
Write an essay of 1-2pages in which you state if you agree with the hypothesis and present argument accordingly
Steam enters a group of nozzles of a steam tobine at 12 bar and 2200c and lesues at 12 bar the steam turbine develops 220 kw with a specific steam consumption o
X 2-2x +1 =0 una persona afirma que la única solución es x =1​ ¿está afirmación es verdadera?
Can someone please help me with problem number 11 in this solving radical equations assignment? This is algebra 2 by the way. Please show your work. The answer