graca3l0akkaekamelis graca3l0akkaekamelis
  • 13-11-2016
  • Mathematics
contestada

a pair of socks costs $5.00. a package of 3 pairs costs $12.00. how much would you save if you buy 2 packages instead of 6 individual pairs?

Respuesta :

avolia avolia
  • 13-11-2016
you will save 6 dollars If you buy 2 packages, instead if 6 individual pairs.
Answer Link

Otras preguntas

What were the Puritans trying to “purify”?
Which qualities of friends best counteract the negative influence of peer pressure? Check all that apply. assertive supportive common interests goal-orient
What does AFK means?
If you talk and eat at the same time, you run the risk of choking and coughing violently, and blocking your airway with food. We often describe this situation b
x - y = 5 xy = 10 In the equations above, what is the value of x^2 + y^2? A) 15 B) 25 C) 36 D) 45 Also please explain, thanks!
i__a teacher in a language school in Bath. I__married and I have two children. My brother _____a doctor in the hospital in the city. he____25 and he____(not) ma
WHat are the solutions of x^2-5x+7=0
What method is recommended to students for connecting to their online course
Leticia stretched for 8 minutes and then jogged around her block for several times
Which ordered pair is a solution of the equation? y+5=2(x+1) a | only (5, 10) b | only (-1, -5) c | both (5, 10) and (-1, -5) d | neither