isabela7 isabela7
  • 12-11-2016
  • Mathematics
contestada

a dozen apples costs $2.55 at this rate, how much would 8 apples cost?

Respuesta :

Billxxx
Billxxx Billxxx
  • 03-02-2021

Answer:

$1.70

Step-by-step explanation:

A dozen apples is 12 and 8 apples is 2/3 of a dozen so if you do $2.55 which is the dozen apples by 1/3 that make $0.85 but we need 2/3 which is 8 which would make $1.70 since 0.85×2=$1.70

Answer Link
astuber28 astuber28
  • 15-04-2021

$1.70

12/8=1.5

2.55/1.5=1.70

Answer Link

Otras preguntas

Cullumber Company took a physical inventory on December 31 and determined that goods costing $514,000 were on hand. Not included in the physical count were $7,0
I need how to solve this question?
3. Mrs.Galicia bought 3 tacos and 2 sodas and paid $9.75. The next day she went back and bought 5 tacos and 1 soda and paid $12.75. (a) Write and solve a sys
What is the quotient of 1 1/2 ÷ 3/4?
When measuring distance 12 beads are approximately equat to 6 erasers. how many erasers are equal to 18 beads? How many beads are equal to 42 erasers?
can someone please help me with 8 an 9!?!?​
In the United States v. Park, was this corporate executive defendant held criminally liable for failing to ensure the company's compliance with the law?a. That
In East Asia, Seoul is a city located in North Korea. True or False
The diagram above is a soil profile. It represents different soil layers and the parent material from which the soil forms. The topsoil layer is at or near the
Where do I put the iv in